Maxim Integrated 78M6631-IMR/F/P48
78M6631-IMR/F/P48 picture photo
Mfg. Part Number
78M6631-IMR/F/P48
Manufacturer
Product Category
PMIC - Energy Metering
Brief Description
IC ENERGY MEAS 3PHASE SOC 56TQFN
Datasheet Download
78M6631-IMR/F/P48.pdf
Availability of 78M6631-IMR/F/P48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
78M6631-IMR/F/P48 Order Process
Ship out your order
Specifications of 78M6631-IMR/F/P48
Internal Part NumberEIS-78M6631-IMR/F/P48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes78M6631 Firmware Description Document
Achieving Significant Power from Renewables
Energy Measurement and Security for the Smart Grid - Too Long Overlooked
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Energy Metering
SeriesTeridian™
PackagingTape & Reel (TR)
Input Impedance40 kOhm ~ 90 kOhm
Measurement Error0.05%
Voltage - I/O High2V
Voltage - I/O Low0.8V
Current - Supply9.1mA
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Meter Type3 Phase
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-TQFN-EP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78M6631-IMR/F/P48
Related Links78M6631-, 78M6631-IMR/F/P48 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
78M6631-IMR/F/P48 Details Description
Related parts for 78M6631-IMR/F/P48
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf