Grayhill, Inc. 78RB10SRAT
78RB10SRAT picture photo
Mfg. Part Number
78RB10SRAT
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH DIP RECESSED 10POS SEALED
Datasheet Download
78RB10SRAT.pdf
Availability of 78RB10SRAT
QUANTITY
78RB10SRAT Order Process
Ship out your order
Specifications of 78RB10SRAT
Internal Part NumberEIS-78RB10SRAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCompliance Status by Product Type
Standard Package9
Category Switches
FamilyDIP Switches
Series78
PackagingTube
CircuitSPST
Number of Positions10
Current Rating150mA
Voltage Rating30VDC
Actuator TypeSlide (Standard)
Actuator LevelFlush, Recessed
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.380" (9.64mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
FeaturesTape Seal
Body MaterialPlastic
Length1.080" (27.43mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life2,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78RB10SRAT
Related Links78RB1, 78RB10SRAT Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
78RB10SRAT Details Description
Related parts for 78RB10SRAT
CONN EDGECARD 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
60707-13 ANVIL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RING TERMINAL M8 TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf