Texas Instruments 78SR110VC
78SR110VC picture photo
Mfg. Part Number
78SR110VC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
REGULATOR 10.0V VERTICAL
Datasheet Download
78SR110VC.pdf
Availability of 78SR110VC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
78SR110VC Order Process
Ship out your order
Specifications of 78SR110VC
Internal Part NumberEIS-78SR110VC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
Series78SR100
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)14.5V
Voltage - Input (Max)30V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.90" L x 0.31" W x 0.94" H (22.9mm x 7.9mm x 23.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)78SR110VC
Related Links78SR, 78SR110VC Datasheet, Texas Instruments Distributor
78SR110VC Details Description
Related parts for 78SR110VC
CAP CER 8200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTRLLR I2C/SPI 100QFP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-12VO datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 3POS MALE-MALE 3' datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
10000UF 80V 35X50MM 85C 5000H datasheet.pdf