Bourns Inc. 79F120K-RC
79F120K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F120K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 150MA 2.8 OHM TH
Datasheet Download
79F120K-RC.pdf
Availability of 79F120K-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79F120K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F120K-RC
Internal Part NumberEIS-79F120K-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL79F Series 28/Nov/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F120K-RC
Related Links79F12, 79F120K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F120K-RC Details Description
Related parts for 79F120K-RC
IC PROM SRL CONFIG 256K 44-VQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER YELLOW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 0606 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf