Bourns Inc. 79F2R7K-RC
79F2R7K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F2R7K-RC
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH
Datasheet Download
79F2R7K-RC.pdf
Availability of 79F2R7K-RC
QUANTITY
79F2R7K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F2R7K-RC
Internal Part NumberEIS-79F2R7K-RC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F2R7K-RC
Related Links79F2R, 79F2R7K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F2R7K-RC Details Description
Related parts for 79F2R7K-RC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE 6DSBGA datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT .1A PLUNGER PCB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 70.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A QC datasheet.pdf
RES 169K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN ADAPTER 35P-35P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf