Bourns Inc. 79F390K-RC
79F390K-RC picture photo
Mfg. Part Number
79F390K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 74MA 5.2 OHM TH
Datasheet Download
79F390K-RC.pdf
Availability of 79F390K-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79F390K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 79F390K-RC
Internal Part NumberEIS-79F390K-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL79F Series 28/Nov/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series79F
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating74mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.2 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79F390K-RC
Related Links79F39, 79F390K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
79F390K-RC Details Description
Related parts for 79F390K-RC
SENSOR 500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 72A D2PAK datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 333OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf