Integrated Device Technology (IDT) 79RC32H435-350BCGI
79RC32H435-350BCGI picture photo
Mfg. Part Number
79RC32H435-350BCGI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 350MHZ 256BGA
Datasheet Download
79RC32H435-350BCGI.pdf
Availability of 79RC32H435-350BCGI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79RC32H435-350BCGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 79RC32H435-350BCGI
Internal Part NumberEIS-79RC32H435-350BCGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed350MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case256-LBGA
Supplier Device Package256-CABGA (17x17)
Additional InterfacesI²C, PCI, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79RC32H435-350BCGI
Related Links79RC32H43, 79RC32H435-350BCGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
79RC32H435-350BCGI Details Description
Related parts for 79RC32H435-350BCGI
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 56POS .100 SRT AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM TWI 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 226 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC XO 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600A 40V 2TOWER datasheet.pdf