Integrated Device Technology (IDT) 79RC32K438-300BBG
79RC32K438-300BBG picture photo
Mfg. Part Number
79RC32K438-300BBG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 300MHZ 416BGA
Datasheet Download
79RC32K438-300BBG.pdf
Availability of 79RC32K438-300BBG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79RC32K438-300BBG Order Process
Ship out your order
Specifications of 79RC32K438-300BBG
Internal Part NumberEIS-79RC32K438-300BBG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed300MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDDR
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (2)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case416-BGA
Supplier Device Package416-PBGA (27x27)
Additional InterfacesI²C, PCI, SPI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79RC32K438-300BBG
Related Links79RC32K4, 79RC32K438-300BBG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
79RC32K438-300BBG Details Description
Related parts for 79RC32K438-300BBG
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC BUFFER OP/DRAIN N-INV 8TSSOP datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
HARDWARE CONTACT TUBE 9-37 POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 5A datasheet.pdf