Integrated Device Technology (IDT) 79RC32T355-133DHGI
79RC32T355-133DHGI picture photo
Mfg. Part Number
79RC32T355-133DHGI
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP
Datasheet Download
79RC32T355-133DHGI.pdf
Availability of 79RC32T355-133DHGI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
79RC32T355-133DHGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 79RC32T355-133DHGI
Internal Part NumberEIS-79RC32T355-133DHGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesInterprise™
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-II
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed133MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10/100 Mbps (1)
SATA-
USBUSB 1.1 (1)
Voltage - I/O2.5V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Additional InterfacesATM, I²C, TDM, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)79RC32T355-133DHGI
Related Links79RC32T35, 79RC32T355-133DHGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
79RC32T355-133DHGI Details Description
Related parts for 79RC32T355-133DHGI
IC DECDR/DRVR 8LED MULTID 28-DIP datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 125POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN SDR 14POS R/A RECEPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 4096X18 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf