TXC CORPORATION 7A-11.0592MBBK-T
7A-11.0592MBBK-T picture photo
Mfg. Part Number
7A-11.0592MBBK-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
7A-11.0592MBBK-T.pdf
Availability of 7A-11.0592MBBK-T
QUANTITY
7A-11.0592MBBK-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7A-11.0592MBBK-T
Internal Part NumberEIS-7A-11.0592MBBK-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7A-11.0592MBBK-T
Related Links7A-11.05, 7A-11.0592MBBK-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7A-11.0592MBBK-T Details Description
Related parts for 7A-11.0592MBBK-T
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 8SO datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
FJ HMI 2TASK CONTROLLER 4 CAM datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf