TXC CORPORATION 7A-40.000MAAE-T
7A-40.000MAAE-T picture photo
Mfg. Part Number
7A-40.000MAAE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7A-40.000MAAE-T.pdf
Availability of 7A-40.000MAAE-T
QUANTITY
7A-40.000MAAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7A-40.000MAAE-T
Internal Part NumberEIS-7A-40.000MAAE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.053" (1.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7A-40.000MAAE-T
Related Links7A-40.0, 7A-40.000MAAE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7A-40.000MAAE-T Details Description
Related parts for 7A-40.000MAAE-T
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.13A SOT-23 datasheet.pdf
TAPE PTFE GLASS CLOTH 1" X 36YD datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 6A 300V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 17.5VC 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 30.5A 1.81 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf