TXC CORPORATION 7B-11.2896MAAJ-T
7B-11.2896MAAJ-T picture photo
Mfg. Part Number
7B-11.2896MAAJ-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.2896MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7B-11.2896MAAJ-T.pdf
Availability of 7B-11.2896MAAJ-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
7B-11.2896MAAJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7B-11.2896MAAJ-T
Internal Part NumberEIS-7B-11.2896MAAJ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.2896MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7B-11.2896MAAJ-T
Related Links7B-11.28, 7B-11.2896MAAJ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7B-11.2896MAAJ-T Details Description
Related parts for 7B-11.2896MAAJ-T
HOOK-UP STRND 14AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CABLE POF GY SIMPLEX UNCONN 500M datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf