TXC CORPORATION 7C-27.000MCB-T
7C-27.000MCB-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-27.000MCB-T
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-27.000MCB-T.pdf
Availability of 7C-27.000MCB-T
QUANTITY
7C-27.000MCB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-27.000MCB-T
Internal Part NumberEIS-7C-27.000MCB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-27.000MCB-T
Related Links7C-27.0, 7C-27.000MCB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-27.000MCB-T Details Description
Related parts for 7C-27.000MCB-T
IC DIFF LINE RCVR QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf