TXC CORPORATION 7C-48.000MCA-T
7C-48.000MCA-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-48.000MCA-T
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-48.000MCA-T.pdf
Availability of 7C-48.000MCA-T
QUANTITY
7C-48.000MCA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-48.000MCA-T
Internal Part NumberEIS-7C-48.000MCA-T
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-48.000MCA-T
Related Links7C-48.0, 7C-48.000MCA-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-48.000MCA-T Details Description
Related parts for 7C-48.000MCA-T
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 8POS .156 TIN datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.374" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 12POS TIN T/H datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER .23A datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf