TXC CORPORATION 7C-48.000MDB-T
7C-48.000MDB-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-48.000MDB-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-48.000MDB-T.pdf
Availability of 7C-48.000MDB-T
QUANTITY
7C-48.000MDB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-48.000MDB-T
Internal Part NumberEIS-7C-48.000MDB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-48.000MDB-T
Related Links7C-48.0, 7C-48.000MDB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-48.000MDB-T Details Description
Related parts for 7C-48.000MDB-T
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
ADAPTER PLATE CUB1 PANEL MNT datasheet.pdf
MOD NETBURNER MOD-DEV datasheet.pdf
T-COUPLE J L=75CM THERMO WELL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf