TXC CORPORATION 7C-54.000MBE-T
7C-54.000MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
7C-54.000MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7C-54.000MBE-T.pdf
Availability of 7C-54.000MBE-T
QUANTITY
7C-54.000MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7C-54.000MBE-T
Internal Part NumberEIS-7C-54.000MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency54MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7C-54.000MBE-T
Related Links7C-54.0, 7C-54.000MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7C-54.000MBE-T Details Description
Related parts for 7C-54.000MBE-T
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 361-BGA datasheet.pdf
IC BACKUP BATT SUPERVISOR 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-2 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
ISAGRAFOKYLTD32I/O,SNGLPR datasheet.pdf
RES 845K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf