TXC CORPORATION 7M-11.0592MAAE-T
7M-11.0592MAAE-T picture photo
Mfg. Part Number
7M-11.0592MAAE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7M-11.0592MAAE-T.pdf
Availability of 7M-11.0592MAAE-T
QUANTITY
7M-11.0592MAAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7M-11.0592MAAE-T
Internal Part NumberEIS-7M-11.0592MAAE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7M-11.0592MAAE-T
Related Links7M-11.05, 7M-11.0592MAAE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7M-11.0592MAAE-T Details Description
Related parts for 7M-11.0592MAAE-T
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PHOTODIODE ARRAY 6ELEMENT SMCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 2A 8-LFCSP datasheet.pdf
200 mA Output Current High-Speed Amplifier IC datasheet.pdf