TXC CORPORATION 7M-48.000MEEQ-T
7M-48.000MEEQ-T picture photo
Mfg. Part Number
7M-48.000MEEQ-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7M-48.000MEEQ-T.pdf
Availability of 7M-48.000MEEQ-T
QUANTITY
7M-48.000MEEQ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7M-48.000MEEQ-T
Internal Part NumberEIS-7M-48.000MEEQ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series7M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7M-48.000MEEQ-T
Related Links7M-48.0, 7M-48.000MEEQ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7M-48.000MEEQ-T Details Description
Related parts for 7M-48.000MEEQ-T
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KEA FUSE DRAWER 1P 10A 1/2/3/4 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 152KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf