Crydom 7PCV2415
7PCV2415 picture photo
Mfg. Part Number
7PCV2415
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
CONTROLLER POWER 15A ANALOG 240V
Datasheet Download
7PCV2415.pdf
Availability of 7PCV2415
QUANTITY
7PCV2415 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7PCV2415
Internal Part NumberEIS-7PCV2415
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelPCV Series.satPCV Series.dwgPCV Series.stp
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPCV
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Linear Controlled
On-State Resistance-
Load Current15A
Voltage - Input2 ~ 7VDC
Voltage - Load100 ~ 240 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7PCV2415
Related Links7PCV, 7PCV2415 Datasheet, Crydom Distributor
7PCV2415 Details Description
Related parts for 7PCV2415
IC CPLD 64MC 7NS 48CSP datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 1206 datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 802.15.4 W/PCB ANT datasheet.pdf
RES 4.78K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/05/180LF BK 1=250PCS datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf