TXC CORPORATION 7V-16.000MAAV-T
7V-16.000MAAV-T picture photo
Mfg. Part Number
7V-16.000MAAV-T
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
7V-16.000MAAV-T.pdf
Availability of 7V-16.000MAAV-T
QUANTITY
7V-16.000MAAV-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7V-16.000MAAV-T
Internal Part NumberEIS-7V-16.000MAAV-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTXC Corporation - 7V Series Ceramic Crystals
FamilyCrystals
Series7V
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7V-16.000MAAV-T
Related Links7V-16.0, 7V-16.000MAAV-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7V-16.000MAAV-T Details Description
Related parts for 7V-16.000MAAV-T
IC 14BIT 48KSPS DAS W/ADC 28SSOP datasheet.pdf
CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 67.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 50' NM NF datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf