TXC CORPORATION 7X-48.000MBB-T
7X-48.000MBB-T picture photo
Mfg. Part Number
7X-48.000MBB-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7X-48.000MBB-T.pdf
Availability of 7X-48.000MBB-T
QUANTITY
7X-48.000MBB-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7X-48.000MBB-T
Internal Part NumberEIS-7X-48.000MBB-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7X-48.000MBB-T
Related Links7X-48.0, 7X-48.000MBB-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7X-48.000MBB-T Details Description
Related parts for 7X-48.000MBB-T
CONN CRIMP TERM FEMALE 16-18AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 200SCCM SHORT 3V datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STRGT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TRANSFORMER LAN 10/100/1000 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf