TXC CORPORATION 7X-54.000MBE-T
7X-54.000MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
7X-54.000MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
7X-54.000MBE-T.pdf
Availability of 7X-54.000MBE-T
QUANTITY
7X-54.000MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 7X-54.000MBE-T
Internal Part NumberEIS-7X-54.000MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency54MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7X-54.000MBE-T
Related Links7X-54.0, 7X-54.000MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
7X-54.000MBE-T Details Description
Related parts for 7X-54.000MBE-T
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065L/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 15A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf