Amphenol Industrial 80-68412-3S
80-68412-3S picture photo
Mfg. Part Number
80-68412-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
80-68412-3S.pdf
Availability of 80-68412-3S
QUANTITY
80-68412-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 80-68412-3S
Internal Part NumberEIS-80-68412-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)80-68412-3S
Related Links80-68, 80-68412-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
80-68412-3S Details Description
Related parts for 80-68412-3S
TRANSISTOR NPN 20V 30MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8P 4ROW 2MM FB datasheet.pdf