| Internal Part Number | EIS-800-12-32D-BL-0008F | |
| Featured Product | 105° Power Cords | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Power, Line Cables | |
| Series | - | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| 1st Connector | IEC 320-C20 | |
| 2nd Connector | IEC 320-C19 | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Cord Type | SJT | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Length | 8.0' (2.44m) | |
| Approval Marks | CSA, cUL, UL | |
| Approved Countries | Canada, United States | |
| Color | Black | |
| Voltage Rating | 250V | |
| Current Rating | 20A | |
| Operating Temperature | 105°C | |