CNC Tech 800-14-19D-RE-0006F
800-14-19D-RE-0006F picture photo
Mfg. Part Number
800-14-19D-RE-0006F
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
PWR CORD 15A 250V 14AWG RED 6'
Datasheet Download
800-14-19D-RE-0006F.pdf
Availability of 800-14-19D-RE-0006F
QUANTITY
800-14-19D-RE-0006F Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-14-19D-RE-0006F
Internal Part NumberEIS-800-14-19D-RE-0006F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product105° Power Cords
Standard Package60
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorIEC 320-C20
2nd ConnectorIEC 320-C13
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Wire Gauge14 AWG
ShieldingUnshielded
Length6.0' (1.83m)
Approval MarksCSA, cUL, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorRed
Voltage Rating250V
Current Rating15A
Operating Temperature105°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-14-19D-RE-0006F
Related Links800-14-19, 800-14-19D-RE-0006F Datasheet, CNC Tech Distributor
800-14-19D-RE-0006F Details Description
Related parts for 800-14-19D-RE-0006F
BASE MOUNT PARTS TRAY datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC NETWORK PWR SW +48V 28-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 28VC 6TSOP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 5% 275VAC datasheet.pdf