| Internal Part Number | EIS-800-18-0OD-BL-0006F | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Power, Line Cables | |
| Series | - | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| 1st Connector | NEMA 5-15P | |
| 2nd Connector | IEC 320-C13 | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Cord Type | SJT | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Length | 6.0' (1.83m) | |
| Approval Marks | CSA, cUL, UL | |
| Approved Countries | Canada, United States | |
| Color | Black | |
| Voltage Rating | 125V | |
| Current Rating | 10A | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Features | Hospital Grade | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 800-18-0OD-BL-0006F | |
| Related Links | 800-18-0O, 800-18-0OD-BL-0006F Datasheet, CNC Tech Distributor | |
 | 1641-821K | FIXED IND 820NH 375MA 590 MOHM | datasheet.pdf | |