CNC Tech 800-18-39B-BL-0012F
800-18-39B-BL-0012F picture photo
Mfg. Part Number
800-18-39B-BL-0012F
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
NEMA 5-15P TO IEC-C5 SVT BLACK
Datasheet Download
800-18-39B-BL-0012F.pdf
Availability of 800-18-39B-BL-0012F
QUANTITY
800-18-39B-BL-0012F Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-18-39B-BL-0012F
Internal Part NumberEIS-800-18-39B-BL-0012F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
Series-
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st ConnectorNEMA 5-15P
2nd ConnectorIEC 320-C5
Number of Conductors3
Cord TypeSVT
Wire Gauge18 AWG
ShieldingUnshielded
Length12.0' (3.66m)
Approval MarksCSA, cUL, UL
Approved CountriesCanada, United States
ColorBlack
Voltage Rating125V
Current Rating10A
Operating Temperature105°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-18-39B-BL-0012F
Related Links800-18-39, 800-18-39B-BL-0012F Datasheet, CNC Tech Distributor
800-18-39B-BL-0012F Details Description
Related parts for 800-18-39B-BL-0012F
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC SIL OSC W/RESET&ENABL SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 125MA 32 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf