Preci-Dip 800-V3-012-20-001101
800-V3-012-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-012-20-001101
Brief Description
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-012-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-012-20-001101
QUANTITY
800-V3-012-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-012-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-012-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package450
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-012-20-001101
Related Links800-V3-012, 800-V3-012-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-012-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-012-20-001101
LED RED 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 4SMD datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL BLUE,BLUE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 20DB datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
LGH 1 POS STOP J1-21 CRT LEAD datasheet.pdf