Preci-Dip 800-V3-014-40-001101
800-V3-014-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-014-40-001101
Brief Description
CONN HDR 14POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-014-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-014-40-001101
QUANTITY
800-V3-014-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-014-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-014-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package260
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-014-40-001101
Related Links800-V3-014, 800-V3-014-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-014-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-014-40-001101
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 115VAC datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf