Preci-Dip 800-V3-016-20-001101
800-V3-016-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-016-20-001101
Brief Description
CONN HDR 16POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-016-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-016-20-001101
QUANTITY
800-V3-016-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-016-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-016-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package400
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-016-20-001101
Related Links800-V3-016, 800-V3-016-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-016-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-016-20-001101
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 2.2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 23A TO-263 datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK XG50/125 AQUA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 18VC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP TRIM 3-22.5PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf
26500 2C 2#16 S BY RECP LC datasheet.pdf
PRIVACY FILTER DESKTOP 19.0" datasheet.pdf