Preci-Dip 800-V3-016-22-002101
800-V3-016-22-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-016-22-002101
Brief Description
CONN HDR 16POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-016-22-002101.pdf
Availability of 800-V3-016-22-002101
QUANTITY
800-V3-016-22-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-016-22-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-016-22-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package200
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-016-22-002101
Related Links800-V3-016, 800-V3-016-22-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-016-22-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-016-22-002101
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC IR RECEIVER REMOTE SIDELOOKER datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 3-INP 6-ULLGA datasheet.pdf
IC EMI FILT/ESD PROT 11-FLIPCHIP datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
COMPILER MPLAB XC32++ PRO F LIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf