Preci-Dip 800-V3-016-40-001101
800-V3-016-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-016-40-001101
Brief Description
CONN HDR 16POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-016-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-016-40-001101
QUANTITY
800-V3-016-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-016-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-016-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package230
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-016-40-001101
Related Links800-V3-016, 800-V3-016-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-016-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-016-40-001101
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
PHONO JACK 6POS R/A WHT/RED GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.20V SC70-3 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1611 datasheet.pdf
6 CH. L-C FILTER W/ESD WLCSP15 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 5.00 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.7A 250V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf