Preci-Dip 800-V3-020-12-002101
800-V3-020-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-020-12-002101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.100 T/H
Datasheet Download
800-V3-020-12-002101.pdf
Availability of 800-V3-020-12-002101
QUANTITY
800-V3-020-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-020-12-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-020-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package180
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-020-12-002101
Related Links800-V3-020, 800-V3-020-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-020-12-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-020-12-002101
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
KIT REF DESIGN SER - ETHERNET datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
Connector Header 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6.3V AXIAL datasheet.pdf