Preci-Dip 800-V3-020-12-002101
800-V3-020-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-020-12-002101
Brief Description
CONN HDR 20POS 0.100 T/H
Datasheet Download
800-V3-020-12-002101.pdf
Availability of 800-V3-020-12-002101
QUANTITY
800-V3-020-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-020-12-002101
Internal Part NumberEIS-800-V3-020-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package180
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-020-12-002101
Related Links800-V3-020, 800-V3-020-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-020-12-002101 Details Description
Related parts for 800-V3-020-12-002101
MOSFET N-CH 55V 3.7A SOT223 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .145" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 18DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 122MA 3 OHM TH datasheet.pdf
LED LIGHT RING RED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50MA TO-72 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf