Preci-Dip 800-V3-039-40-001101
800-V3-039-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-039-40-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 39POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-039-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-039-40-001101
QUANTITY
800-V3-039-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-039-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-039-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions39
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-039-40-001101
Related Links800-V3-039, 800-V3-039-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-039-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-039-40-001101
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 130MA 4.5 OHM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 20.81UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 82POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 16-18AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf