Preci-Dip 800-V3-041-20-101101
800-V3-041-20-101101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-041-20-101101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 41POS 0.200 T/H
Datasheet Download
800-V3-041-20-101101.pdf
Availability of 800-V3-041-20-101101
QUANTITY
800-V3-041-20-101101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-041-20-101101
Internal Part NumberEIS-800-V3-041-20-101101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions41
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-041-20-101101
Related Links800-V3-041, 800-V3-041-20-101101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-041-20-101101 Details Description
Related parts for 800-V3-041-20-101101
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
LOCKING LINE CORD 3 COND EU 2M datasheet.pdf
RES 36.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CENTERING PUSHER datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 450V C0G 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED COB WHT 9MM 3500K 80CRI datasheet.pdf