Preci-Dip 800-V3-042-20-001101
800-V3-042-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-042-20-001101
Brief Description
CONN HDR 42POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-042-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-042-20-001101
QUANTITY
800-V3-042-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-042-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-042-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package90
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-042-20-001101
Related Links800-V3-042, 800-V3-042-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-042-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-042-20-001101
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN MALE 4POS INLINE MNT GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT WHITE datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LM10524 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf