Preci-Dip 800-V3-050-20-001101
800-V3-050-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-050-20-001101
Brief Description
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-050-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-050-20-001101
QUANTITY
800-V3-050-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-050-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-050-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package125
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-050-20-001101
Related Links800-V3-050, 800-V3-050-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-050-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-050-20-001101
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .700" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 363X47.5MM 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INSTR AMP PROGR PREC 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 27.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT FULL TOGGLE W/METAL NUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 120MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf