Preci-Dip 800-V3-050-30-001101
800-V3-050-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-050-30-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 50POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-050-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-050-30-001101
QUANTITY
800-V3-050-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-050-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-050-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-050-30-001101
Related Links800-V3-050, 800-V3-050-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-050-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-050-30-001101
DIODE SCHOTTKY RF CA 70V SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
38+38 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" 2DIGIT GREEN CA SMD datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 PIN PLUG datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
+3 V, Parallel Input Micropower 10- and 12-Bit DACs IC datasheet.pdf