Preci-Dip 800-V3-051-20-001101
800-V3-051-20-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-051-20-001101
Brief Description
CONN HDR 51POS 0.100 T/H R/A
Datasheet Download
800-V3-051-20-001101.pdf
Availability of 800-V3-051-20-001101
QUANTITY
800-V3-051-20-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-051-20-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-051-20-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions51
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-051-20-001101
Related Links800-V3-051, 800-V3-051-20-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-051-20-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-051-20-001101
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.45V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
TRANS RF NPN 5GHZ 15V MACR0 X datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP STOP datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SEALED 8POS datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K 220/820 /J 5% datasheet.pdf
HSPTLDTYLGHTD CNN NEMA5-1515A/1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf