Preci-Dip 800-V3-051-40-001101
800-V3-051-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-051-40-001101
Brief Description
CONN HDR 51POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-051-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-051-40-001101
QUANTITY
800-V3-051-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-051-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-051-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package80
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions51
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-051-40-001101
Related Links800-V3-051, 800-V3-051-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-051-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-051-40-001101
IC REG CTRLR BUCK PWM 30-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 180K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf