Preci-Dip 800-V3-055-30-001101
800-V3-055-30-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-055-30-001101
Brief Description
CONN HDR 55POS 0.100 SMD
Datasheet Download
800-V3-055-30-001101.pdf
Availability of 800-V3-055-30-001101
QUANTITY
800-V3-055-30-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-055-30-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-055-30-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-055-30-001101
Related Links800-V3-055, 800-V3-055-30-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-055-30-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-055-30-001101
BUSHING 1.625" NYLON BLACK datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 5% SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT SLD datasheet.pdf
EOS/ESD AUDIT KIT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 6A DO4 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf