Preci-Dip 800-V3-057-40-001101
800-V3-057-40-001101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-057-40-001101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 57POS 0.100 SMD R/A
Datasheet Download
800-V3-057-40-001101.pdf
Availability of 800-V3-057-40-001101
QUANTITY
800-V3-057-40-001101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-057-40-001101
Internal Part NumberEIS-800-V3-057-40-001101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series800
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions57
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.191" (4.85mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-057-40-001101
Related Links800-V3-057, 800-V3-057-40-001101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-057-40-001101 Details Description
Related parts for 800-V3-057-40-001101
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
4R RA REC STB 1GP datasheet.pdf
MODULE MALE 6POS CRIMP datasheet.pdf