Preci-Dip 800-V3-061-20-101101
800-V3-061-20-101101 picture photo
Mfg. Part Number
800-V3-061-20-101101
Brief Description
CONN HDR 61POS 0.200 T/H
Datasheet Download
800-V3-061-20-101101.pdf
Availability of 800-V3-061-20-101101
QUANTITY
800-V3-061-20-101101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 800-V3-061-20-101101
Internal Part NumberEIS-800-V3-061-20-101101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package100
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions61
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.195" (4.95mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800-V3-061-20-101101
Related Links800-V3-061, 800-V3-061-20-101101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
800-V3-061-20-101101 Details Description
Related parts for 800-V3-061-20-101101
CONN PLUG 14POS DIP .1X.3 TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W SOT323 datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS IDC DUAL GOLD datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX SGL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
ADAPTER 144-TQFP LCMXO2 datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT JACKS NI datasheet.pdf