American Technical Ceramics 800A101JT250XT
800A101JT250XT picture photo
Mfg. Part Number
800A101JT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 250V NP0 0606
Datasheet Download
800A101JT250XT.pdf
Availability of 800A101JT250XT
QUANTITY
800A101JT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 800A101JT250XT
Internal Part NumberEIS-800A101JT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product800A Series Ceramic MLCs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 800A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800A101JT250XT
Related Links800A101, 800A101JT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
800A101JT250XT Details Description
Related parts for 800A101JT250XT
CAP CER 6800PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf