| Internal Part Number | EIS-800AWSP8M2RE | |
| RoHS Information | 800A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 800A | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 800AWSP8M2RE | |
| Related Links | 800AWS, 800AWSP8M2RE Datasheet, E-Switch Distributor | |
 | 768161824G | RES ARRAY 15 RES 820K OHM 16SOIC | datasheet.pdf | |