| Internal Part Number | EIS-800AWSP8VS2QE | |
| RoHS Information | 800A Series RoHS Cert of Compliance | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 800A | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Standard | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 1A (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |