American Technical Ceramics 800B101JT500XT
800B101JT500XT picture photo
Mfg. Part Number
800B101JT500XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
800B101JT500XT.pdf
Availability of 800B101JT500XT
QUANTITY
800B101JT500XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 800B101JT500XT
Internal Part NumberEIS-800B101JT500XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product800B Series Ceramic MLCs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 800B
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800B101JT500XT
Related Links800B101, 800B101JT500XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
800B101JT500XT Details Description
Related parts for 800B101JT500XT
CONN PLUG 9POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM datasheet.pdf