American Technical Ceramics 800B3R3BT500XT
800B3R3BT500XT picture photo
Mfg. Part Number
800B3R3BT500XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
800B3R3BT500XT.pdf
Availability of 800B3R3BT500XT
QUANTITY
800B3R3BT500XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 800B3R3BT500XT
Internal Part NumberEIS-800B3R3BT500XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 800B
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800B3R3BT500XT
Related Links800B3R3, 800B3R3BT500XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
800B3R3BT500XT Details Description
Related parts for 800B3R3BT500XT
CONVERTER DC/DC 3.3V 10W OUT datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 7000PF 15KV R230 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 230MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf