American Technical Ceramics 800B3R3BT500XT
800B3R3BT500XT picture photo
Mfg. Part Number
800B3R3BT500XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
800B3R3BT500XT.pdf
Availability of 800B3R3BT500XT
QUANTITY
800B3R3BT500XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 800B3R3BT500XT
Internal Part NumberEIS-800B3R3BT500XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 800B
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)800B3R3BT500XT
Related Links800B3R3, 800B3R3BT500XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
800B3R3BT500XT Details Description
Related parts for 800B3R3BT500XT
SW DIP RECESSED UNSEAL 5POS 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
GREEN PANEL MOUNT LED datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER CC 13MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.485" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf